Z lekcji numer piętnaście dowiemy się jak założyć czy też jak odtworzyć mobilny portfel na smartfonach z systemami iOS oraz Android na przykładzie aplikacji Mycelium, Green Wallet oraz Samourai Wallet. Artykuł oraz nagranie to tylko część naszego całkiem nowego cyklu wideo o nazwie Kurs Bitcoina od Zera.

W programie tym po kolei od zagadnień najprostszych, do coraz trudniejszych. Dowiemy się jak działa Bitcoin oraz inne kryptowaluty, w jaki sposób powinniśmy z nich skorzystać oraz jakimi prawami się rządzi ten młody oraz jakże pasjonujący rynek. Darek Dziduch zaprasza na kurs.

Trzy portfele od Bitcoina: Mycelium, Blockstream Green oraz Samourai Wallet

 Samourai Wallet dla użytkowników urządzeń z systemem o nazwie Android jest polecanym najbardziej portfelem. Z kolei dla posiadaczy urządzeń posiadających system iOS portfelem najlepszym będzie zdecydowanie Blockstream Green Wallet, który także jest dostępny w wersji na wszelkie urządzenia z Androidem. Spośród portfeli popularnym nie możemy zapomnieć o wymienieniu Mycelium. Jest on dostępny na urządzenia z dwoma systemami.

Jak powinniśmy poprawnie zabezpieczyć frazę seed?

Po uruchomieniu samej aplikacji portfela spisać należy tak zwaną frazę seed, czyli dwanaście lub też dwadzieścia cztery wygenerowanych losowo słów z angielskiego języka. Na postawie samego seeda są generowane prywatne klucze do portfela naszego, co oznacza, że on jest wyjątkowo ważny, a jego bezpieczeństwo równoznaczne jest z samym bezpieczeństwem środków naszych. Na podstawie seeda odtworzyć można portfel, co jest z tym równoznaczne, że jest on wpadnie w ręce niepowołane, to osoba dysponująca nim będzie mogła uzyskać dostęp do kryptowalut naszych. Analogicznie, jeśli urządzenie, na którym portfel zainstalowaliśmy zostanie skradzione czy też uszkodzone, to w przypadku, w którym dostępu nie mamy do frazy seed środki nasze zostaną utracone bezpowrotnie.

Dlatego właśnie tak wyjątkowo istotne jest samo zabezpieczenie frazy seed. Jak najbardziej powinniśmy to zrozumieć oraz mieć tego świadomość.

Co zatem musimy zrobić w tym przypadku? W takim właśnie przypadku powinniśmy ją sobie spisać na kartce, a najlepiej będzie to zrobić na kilku kartkach oraz dodatkowo przechowywać w więcej, a niżeli jednym miejscu bezpiecznym. Z uwagi na same względy bezpieczeństwa powinniśmy unikać także przechowywania jej w cyfrowej formie, jako sam plik na smartfonie czy też na dysku komputera. Tym bardziej się nie powinno przechowywać pliku właśnie z frazą seed w chmurze.

Jeśli chodzi o dodatkowe zabezpieczenia, to musimy mieć na uwadze, że portfel o nazwie Samourai Wallet pozwala nam na dodatkowe zabezpieczenie frazy seed wybranym przez nas jakimś konkretnym hasłem (z angielskiego passphrase. Dzięki temu zabezpieczy nasze środki nawet w takim w przypadku, w którym ona wpadnie w jakieś mocno niepowołane ręce. Jak widać możliwości na zabezpieczenia jest bardzo dużo. Musimy jednak być rozważni oraz liczyć się z możliwością wystąpienia licznych zagrożeń i niebezpieczeństw.