Wzrost lub spadek popularności cyfrowych pieniędzy uzależniony jest w głównej mierze od portfela na kryptowaluty. Można śmiało powiedzieć, że jest on wskaźnikiem wielkości popytu na t wirtualne monety. Liczba omawianych portfeli oraz ilość ich użytkowników nieprzerwanie rośnie od momentu powstania Bitcoina. Zauważalne są gwałtowne i powtarzające się skoki wzrostowe określające popularność tego typu pieniędzy, pojawiające się przy okazji rosnących cen kryptowalut. Niezależnie jednak od okoliczności, wciąż zachowywany jest trend wzrostowy.

Rosnąca liczba portfeli na kryptowaluty

Dane rynkowe przedstawiane są na bieżąco przez firmę Statista. Zajmuje się ona śledzeniem i monitorowaniem wskaźników określających przestrzeń kryptograficzną. Firma ta przedstawiła ostatnio dane dotyczące liczby użytkowników portfeli opartych na blockchainie. Według niej wyniosła ona 40 milionów na koniec pierwszego półrocza 2019 roku. To bez wątpienia ogromny wzrost w porównaniu z niecałymi 8 milionami użytkowników zanotowanych na koniec drugiego kwartału 2016 roku. Należy zaznaczyć, iż dane pochodzą z wiarygodnego i wciąż tego samego źródła – Blockchain.com

Według wykresu znajdującego się w raporcie Statista, w poddanym badaniu okresie zauważalne są dwa wzrosty nowych portfeli. Pierwszy miał miejsce na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 roku. Wówczas wystąpił znaczny wzrost cen aktywów cyfrowych. Drugi skok dał się zauważyć całkiem niedawno – w drugim kwartale 2019 roku. Właśnie wtedy został odnotowany wzrost użytkowników portfeli o blisko 6 milionów. Wykres obrazujący wzrost został opublikowany na stronie Blockchain.com. Ukazuje on niezmienną tendncję wzrostową, począwszy od 2016 roku, kiedy to stał się wykładniczy.

Portfel na miarę potrzeb swego posiadacza

Posiadanie portfela w wersji cyfrowej nie jest już obowiązkiem. W sprzedaży dostępne są nowoczesne dodatkowo zabezpieczone portfele. Przykładem takiego produktu może być Ledger lub Trezor. Istnieją także inne aplikacje służące codziennej użyteczności, na przykład Exodus, Electrum oraz Jaxx. Środki pieniężne można przechowywać także na MyEtherWallet (dotyczy to ETH oraz tokenów bazujących na platformie Ethereum).

Założycielem pierwszej chińskiej giełdy kryptowalut jest Bobby Lee. To właśnie on wprowadził na rynek jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Jego startup umożliwia użytkownikom dostęp do portfeli w formie plastikowych kart.

Wracając do rynków i wartości liczbowych, popularne platformy powiernicze niezmiennie od kilku lat odnotowują wzrost liczby swych użytkowników. Najlepszym przykładem jest Coinbase, której liczba użytkowników obecnie przekroczyła 30 milionów.

Wzrost odnotowano również, obserwując liczbę użytkowników mobilnego portfela Bitcoin, który został wprowadzony na rynek w sierpniu 2017 roku. Liczba jego pobrań od zeszłego roku wzrosła więcej niż dwukrotnie i przekroczyła liczbę 4 milionów. Jest to lekki klient, z którego korzystać mogą właściciele urządzeń pracujących na systemie Android i iOS.