W dwudziestym piątym odcinku dowiecie się, jak sobie poradzić, gdy wasza transakcja w bitcoinie utknęła, bo prowizja była za niska. Czy można znaleźć wyjście z tej sytuacji?

Co zrobić, gdy transakcja w bitcoinie nie została potwierdzona?

Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu, kto ustalił za niską prowizję transakcyjną. Nie trzeba się jednak obawiać, że środki w bitcoinie zostały na trwałe przyblokowane i nie dotarły pod wysłany przez nas adres. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Kilka rzeczy możemy jednak zrobić, ale trzeba podjąć je w odpowiedniej kolejności.

Portfel sprzętowy Trezor zawiera błąd krytyczny

Czemu transakcja bitcoin utknęła?

Prowizje transakcyjne stanowią wynagrodzenie dla górników, którzy w zależności od ich wysokości, dokonują wyboru transakcji i dołączają je do kolejnych bloków transakcji. Wiadomo, że górnicy w pierwszej kolejności wybierają te transakcje, którym nabywcy ustawili wyższe prowizje.

Jeżeli prowizja jest zbyt niska, górnikom nie opłaca dodawać do najbliższych bloków takich transakcji z niską prowizją. Może być jednak tak, że w miarę upływu czasu wasza transakcja pojawi się w końcu w jednym z nadchodzących bloków. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, poczekać na zmianę sytuacji. Na stronie bitcoinfees.earn.com możecie sobie sprawdzić,  ile na chwilę obecną trzeba poczekać przy ustaleniu stawki satoshi za jeden bajt.

Kradzież kryptowalut przy pomocy Telegramu przez Lazarus

Za niska prowizja transakcyjna… Co zrobić?

Jeżeli macie cierpliwość i możecie poczekać, poczekajcie 72 godziny. Czemu tyle? Dlatego, że w tym czasie niepotwierdzone transakcje przejdą do tzw. mempoola – takiej poczekalni dla transakcji. Prowadzi ją każdy węzeł bitcoina. Zazwyczaj transakcje usuwane są z mempoola do 3 dni, jeżeli dalej są niepotwierdzone. Jeśli w tym czasie wasza transakcja nie przejdzie, zostanie usunięta i środki wrócą do was.

Replace by Fee – zmiana niepotwierdzonej transakcji na inną

Możecie również skorzystać z opcji Replace by Fee, która polega na zamianie niepotwierdzonej transakcji w poczekalni (mempoolu) na inną, która ma wyższą prowizję i posiada przynajmniej jeden input (wspólne wejście). Dzięki temu przeprowadzicie swoją transakcję, ustawiając zbyt niskie fee. Opcja jest dostępna w większości portfeli, również w portfelach Samourai Wallet oraz Green Bitcoin Wallet.

 Akceleratory transakcji

Jeżeli chcecie dopłacić, skorzystajcie z darmowego akceleratora płatności. Musicie w nim podać ID waszej transakcji. Jego działanie polega na tym, że korzystając z konkretnej liczby węzłów, transakcja ponownie trafia do mempoola. Może to wam pomóc, chociaż skuteczniejszą metodą jest replace by fee. Jeżeli zdecydujecie się na skorzystanie z darmowych akceleratorów, nie powinniście przyśpieszać transakcji niezatwierdzonej zbyt często. Należy to zrobić co kilka albo kilkanaście godzin. Na chwilę obecną polecam wam dobry serwis tego typu bitaccelerate.com.

Prowizja transakcyjna w bitcoin ile kosztuje i jak obliczyć?

 

Trzecia metoda: Child Pays for Parent

Można również skorzystać i z trzeciej metody poradzenia sobie z niepotwierdzoną transakcją. Nazywa się ona Child Pays for Parent. Sprowadza się ona do wykonania kolejnej transakcji, takiej, w której ustawiona została wyższa prowizja. Górnicy rozłożą ją na dwie transakcje, na tę z wyższą prowizją i drugą, która utknęła. Kolejną transakcję wykonuje się wykorzystując wyjście UTXO (output). Żeby górnicy mogli potwierdzić transakcję child, muszą w pierwszej kolejności dodać do bloku transakcję typu parent, czyli tę, która miała za niskie fee. Metoda Chil Pays for Parent jest dostępna w większości portfeli. Zawarte są w nich także propozycje optymalnej wysokość prowizji transakcyjnych.