Być może już niedługo Tajlandia stanie się bardziej przyjaznym krajem dla kryptowalut. Władze tego państwa nie wykluczają zreformowania przepisów dotyczących wirtualnej waluty. Powodem takiej decyzji są obawy, że Tajlandia staje się coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla tej branży.

Za mało certyfikatów dla kryptowalut

Jak podał 25 listopada tajlandzki anglojęzyczny serwis informacyjny Bangkok Post  zmianami w prawie w tym zakresie miałaby zająć się tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, czyli organ podległy rządowi. Władze Tajlandii zauważyły bowiem, jak słabo wykorzystywane są w tym kraju możliwości, które niesie ze sobą technologia kryptowalut. Lokalne firmy z tego rynku w ogóle się nimi nie interesują. Świadczy o tym między innymi dane, z których wynika, że od czasu wejścia w zeszłym roku nowego prawa dotyczącego wirtualnych walut tylko pięć firm z rynku kryptowalut otrzymało certyfikaty, pozwalające na w pełni legalną działalność. A tylko dwie z nich kontynuowały te projekty przez dłuższy czas.

To i tak znaczący krok w przód biorąc pod uwagę politykę tego państwa sprzed kilku lat, która całkowicie zakazywała cyfrowych walut i tokenów. Ci, którzy się tym zajmowali i zostali ujawnieni musieli ponieść za to solidne konsekwencje. Grzywny wynosiły co najmniej 500 000 bahtów (16 540 USD), groziły im również kary dwóch lat pozbawienia wolności.

Przepisy nie mogą być przestarzałe

W Tajlandii mówi się coraz częściej o poprawie prawa, ale na razie władze operują raczej ogólnikami jeżeli chodzi o ewentualne reformy przepisów dotyczących kryptowalut.

Na przykład Ruenvadee Suwanmongkol, sekretarz generalny Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Tajlandii powiedział Bankok Times między innymi, że organy tworzące regulacje prawne muszą być elastyczne i stosować zasady i przepisy zgodne z otoczeniem rynkowym. Czyli jego zdaniem, nie mogą być przestarzałe przede wszystkim jeżeli chodzi o nowe produkty z zasobami cyfrowymi. Powinny również być tak skonstruowane tak, aby Tajlandia stanowiła konkurencję dla kryptowalut na światowych rynkach.

Są już pewne sukcesy w tej branży. Udało się bowiem niedawno uruchomić pierwsze ICO w Tajlandii. Powstało dzięki nowym zasadom wprowadzonym w październiku tego roku.

Partner publikacji: KryptowalutyPrawo.pl