Dostępna w sieci seria artykułów na temat BTC porusza zagadnienia te najprostsze jak i bardziej skomplikowane. Wprowadzi Cię ona w meandry funkcjonowania kryptowalut, nie tylko bitcoina, oraz podpowie jak umiejętnie z nich korzystać. Seria filmów pokazuje prawa rządzące tym młodym i specyficznym rynkiem.

Podczas artykułu od podstaw poznacz czynniki wpływające na masę transakcji kryptowalutowej i jakie ma to odniesienie do wysokości transakcyjnej opłaty.

Czym jest prowizja transakcyjna w bitcoinie i jak ją ustalić?

Za wykonanie każdej transakcji w sieci kryptowalut należy uiścić odpowiednią prowizję. Jest to opłata za umieszczenie Twojej transakcji w bloku transakcyjnym dołączanej do sieci blockchain.

Jest to opłata dla górników umieszczających Twoją transakcję i co ciekawe jej wysokość zależy od Ciebie. Użytkownik samodzielnie ustala wysokość prowizji, a jej brak może sprawić że górnicy nie dołączą danej transakcji do bloku transakcyjnego, po prostu jej nie zatwierdzą. Cóż, nikt nie chce przecież pracować za darmo, czyż nie? Jak zapewne się domyślasz, wysokość ustalonej przez Ciebie prowizji wpłynie odpowiednio na priorytet jaki zostanie nadany Twojej transakcji. Im wyższa prowizja, tym większe szanse na dołączenie jej do najbliższego bloku transakcyjnego.

Nowy sposób nielegalnego pozyskiwania kryptowalut

Ustalając wysokość prowizji transakcyjnej powinieneś skupić się na jej optymalności. Jej wysokość najlepiej scentrować tak aby nie była za wysoka ani za niska. Staraj się dobierać ją w odniesieniu do tego jak szybko chcesz potwierdzić swoją transakcję. Taka kwota jest bardzo dynamiczna i uzależniona od aktualnej sytuacji w sieci, w tym od tego jak dużo innych użytkowników planuje dodać transakcję w tym samym co Ty momencie.

Obliczając wysokość opłaty transakcyjnej w tej kryptowalucie należy odnieść się przede wszystkim do wysokości transakcji, wyrażonej w bajtach. Prowizja transakcyjna jest określana w satoshi – liczbie za pojedynczy bajt transakcji. Tym samym prowizja ustawiona na poziomie 10 satoshi za 1 bajt przy transakcji o wadze 250 bajtów, będzie wynosiła 2500 satoshi. Jest to dosyć standardowa waga przeciętnej transakcji.

Wielkość transakcji w bitcoinie, od czego zależy i jak ją obliczysz?

Masa transakcji jest zależna od liczby inputów, czyli wejść odnoszących się do Twoich transakcji i w których przesłano je na Twój adres BTC. Wynika to z tego, że sieć bitcoina działa na modelu UTXO, a zatem im więcej wejść, tym większy rozmiar transakcji.

Jeśli w Twoim portfelu znajduje się 1 bitcoin i pochodzi on z wielu transakcji, składających się z kilkumiesięcznych małych wpłat, to masa transakcji, w której chcesz przesłać 1 BTC będzie większa niż przesłanie 1 bitcoina, którego otrzymałeś w pojedynczej transakcji. Wynika to z tego, że kilka wpłat to jednocześnie więcej inputów wpływających na masę transakcji. Na rozmiar transakcji wpływa również liczba outputów, czyli wyjść, ilości adresów do których wysłałeś środki, a także poziom skomplikowania skryptu.

Kim jest użytkownik Bitcoin i innych kryptowalut?

Pojedynczy input ma wagę ok 148 bajtów, a wyjście 34 bajty. Do obliczenia masy transakcji należy pomnożyć liczbę wejść przez liczbę wyjść i dodać do wyniku liczbę 10. Spokojnie, takie wyliczenia wykonuje za Ciebie Twój portfel a poza tym większość portfeli proponuje optymalną stawkę satoshi. Taka prowizja określana jest za pomocą wspomnianej różnicy między ilością całkowitą wejść i wyjść.

Posługiwanie się kryptowalutami wymaga odpowiedniej wiedzy. Nie musisz od razu być ekspertem, ale odpowiedni kurs, szczególnie jeśli dostępny jest w wersji online, na pewno Ci pomoże.