Kryptowaluty to temat, który od kilku lat rozgrzewa emocje bankierów, finansistów, specjalistów z branży IT ale również zwykłych użytkowników, którzy upatrują w nich możliwość szybkiego wzbogacenia się. Powstały jako rodzaj pieniądza, stworzonego na bazie skomplikowanych algorytmów informatycznych. Funkcjonują autonomicznie, poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Choć kryptowaluty znacznie różnią się od tradycyjnych walut, można je kupować i sprzedawać na giełdzie jak każde inne aktywo. Początkowo powstały jako alternatywny sposób dokonywania płatności w transakcjach internetowych, szybko jednak stały się środkiem lokowania kapitału. Obecnie dostępnych jest ponad 1000 różnych kryptowalut, jednak to właśnie Bitcoin, który został stworzony w 2009 roku zyskał największą popularność. Bitcoin jest uważany za pierwszą walutę zupełnie zdecentralizowaną. Został stworzony przez tajemniczego Satoshi Nakamoto. Nie do końca wiadomo, czy to autentyczna postać i czy za tym nazwiskiem nie kryje się grupa programistów.

Bitcoin jest oparty na wpisach w rozproszonej bazie danych zwanej blokchain, która działa jako księga główna. Poszczególne jednostki tworzące kryptowalutę to zaszyfrowane ciągi danych. Bitcoin to informacja, do której każdy może mieć dostęp i zarazem każdy może zweryfikować jej poprawność. Posiada otwarty kod źródłowy, dzięki temu każdy programista może zapoznać się ze sposobem działania kryptowaluty. Działa dzięki sieci P2P (peer to peer), czyli takiej, w której wszyscy użytkownicy mają identyczne uprawnienia. Nikt centralnie nie kontroluje sieci Bitcoin, kontrolują ją wszyscy użytkownicy. Bitcoin jest oparty na zasadach matematycznych oraz kryptograficznych. Żaden rząd nie może wpływać na jego wartość. Bitcoiny nie mogą być zajęte na poczet długów np. przez komornika. To również waluta w pełni transparentna, wszystkie dokonywane za jej pomocą transakcje są jawne i można prześledzić kompletną ścieżkę każdego Bitcoina w obiegu. Warto wspomnieć, że liczba Bitcoinów jest z góry ustalona i wynosi 21 milionów, co oznacza, że nie można „dodrukować” (co dzieje się, w przypadku klasycznych walut) ani jednej sztuki ponad ilość maksymalną. Bitcoiny można wysłać błyskawicznie w dowolne miejsce na świecie podłączone do Internetu. Bez pośredników oraz prowizji. A jak się zarabia Bitcoiny? To proste, aby sieć mogła działać prawidłowo potrzebuje mocy obliczeniowej do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych. Aby zarobić, wystarczy wykonać pracę na rzecz sieci. Może to zrobić każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt o dużej mocy obliczeniowej. Taka osoba w żargonie nazywa się „górnikiem”. Dzięki górnikom mogą być wykonywane transakcje w sieci. Za pracę, sieć nagradza użytkowników nowymi bitcoinami.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Podobnie jak w przypadku klasycznych walut, aby przechowywać Bitcoiny należy zaopatrzyć się w odpowiedni portfel. Niestety nie może to być portfel skórzany lub z materiału. Kryptowaluty to produkt cyfrowy, więc muszą być przechowywane w formie elektronicznej. Istnieje kilka rodzajów portfeli przeznaczonych do przechowywania Bitcoinów:

Portfel w formie aplikacji zainstalowanej na komputerze PC. Tego rodzaju oprogramowanie możemy podzielić na dwa rodzaje: lekkie oraz pełne. Lekkie charakteryzują się tym, że łańcuch bloków (blockchain) jest przechowywany na serwerach zewnętrznych. Komputer łączy się z serwerem aby pobrać dane. Gwarantuje to szybkość działania oraz dużą dostępność. Portfele pełne natomiast, zapisują wszelkie dane na lokalnym komputerze. Zajmuje to więcej miejsca na dysku oraz wydłuża czas synchronizacji.

Portfel w postaci aplikacji na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie), szczególnie wygodny podczas drobnych płatności w Bitcoinach (wszak, kryptowalutami możemy płacić w wielu miejscach, również w tradycyjnych sklepach lub kawiarniach). Płatność dokonuje się poprzez zeskanowanie kodu QR. Niestety, nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie.

Kolejny typ to portfel przeglądarkowy, dostępny z każdego urządzenia podłączonego do Internetu, który ma zainstalowaną przeglądarkę (zarówno z PC jak i smartfona). Bardzo wygodny w użyciu, niestety niezbyt bezpieczny i polecany jedynie w przypadku posiadania małych sum kryptowalut.

Portfele sprzętowe, czyli specjalne urządzenia elektroniczne, umożliwiające bezpieczne przechowywanie krytpowalut.

Portfele sprzętowe – najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut.

Jak wspomniano powyżej portfele sprzętowe to niewielkie fizyczne urządzenia, które zostały stworzone do bezpiecznego przechowywania Bitcoinów. Dzięki temu, że pracują offline, nie można się do nich włamać. Przechowują klucze prywatne, i umożliwiają łatwe dokonywanie transakcji. Z wyglądu przypominają pendrive’y USB z niewielkim wyświetlaczem OLED i dwoma przyciskami. Zainstalowane specjalne oprogramowanie pozwala zarządzać posiadanymi kryptowalutami. Aby dokonać przelewu lub po prostu zapłacić za produkt lub usługę należy podłączyć portfel do komputera. W odizolowanym środowisku odbywa się uwierzytelnianie i podpisywanie transakcji. Następnie wszystko zostaje zaszyfrowane. Klucze prywatne nie są nigdzie przekazywane, wszystko odbywa się wewnątrz portfela. Dzięki temu nawet komputer zainfekowany wirusami, nie może wykraść zgromadzonych w portfelu danych. Portfele sprzętowe to najwyższy poziom bezpieczeństwa i można w nich przechowywać nawet duże sumy kryptowalut.

Warto pamiętać, że z uwagi na ryzyko ingerencji w oprogramowanie portfela sprzętowego, należy go kupować wyłącznie u producentów lub oficjalnych dystrybutorów. Dzięki silnemu szyfrowaniu, nawet zgubienie lub kradzież urządzenia nie jest powodem do paniki. Każdy portfel sprzętowy po uruchomieniu generuje 12 lub 24 słowa kluczowe, które można rozszerzyć o niestandardowe hasło.  Wyrazy należy zapisać ponieważ mogą być użyte, w przypadku utraty urządzenia, do odzyskania kryptowalut. Nie należy ich zdradzać osobom postronnym.

Portfele sprzętowe nie należą do urządzeń drogich. Już najbardziej renomowane, zapewniające duże bezpieczeństwo można kupić w granicach 300 zł (Ledger Nano S). Zamówienie najlepiej złożyć na oficjalnej stronie producenta. Nie należy kupować portfeli używanych, ponieważ poprzedni właściciel mógł ingerować w oprogramowanie urządzenia. Ledger Nano S to bezpieczne i proste w użyciu urządzenie umożliwiające przeprowadzanie transakcji za pomocą walut wirtualnych. Działa na zasadzie pośrednika transakcji, nie ma możliwości zdalnego sfinalizowania płatności. Aby autoryzować przelew użytkownik musi nacisnąć fizyczne przyciski znajdujące się na obudowie.

Wśród najlepszych portfeli sprzętowych warto również wymienić urządzenie o nazwie Trezor One. Był to pierwszy na rynku portfel sprzętowy (miał premierę w 2014 roku). Dzięki bezpieczeństwu oraz niezawodności zyskał renomę i uznanie i jest polecany również dziś. Niewielkie urządzenie wielkości kciuka jest wyposażone w monochromatyczny wyświetlacz oraz dwa przyciski. Obsługuje blisko 700 kryptowalut w tym najpopularniejszą Bitcoin. Dzięki możliwości utworzenia kopii zapasowej (tzw. seeda), nie musimy obawiać się utraty lub zniszczenia urządzenia. Cena urządzenia waha się w okolicach 260 zł.

Kolejnym popularnym urządzeniem do przechowywania kryptowalut jest portfel sprzętowy KeepKey. Jest zgodny z protokołem Trezor i jego obsługa jest do niego bardzo zbliżona. Wyróżnia się natomiast solidną obudową i dużym czytelnym wyświetlaczem. Każda transakcja, przy użyciu KeepKey musi być potwierdzona ustawionym wcześniej kodem PIN. Przy zgubieniu lub kradzieży kilkukrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje wymazanie wszystkich informacji. Cena urządzenia nie jest wygórowana i wynosi około 100 zł.

Podsumowanie

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut warto pomyśleć o ich bezpiecznym przechowywaniu. Portfele sprzętowe wydają się być idealnym rozwiązaniem. Dzięki unikatowej konstrukcji, pozwalają na bezpieczne i wygodne obracanie kryptowalutami.  Chronią klucz prywatny użytkownika, umożliwiają mu zrobienie kopii zapasowej, oraz wymazują wszelkie dane w przypadku podania niepoprawnego kodu PIN. Dzięki pracy w trybie offline, są odporne na wirusy i ataki hakerów.