Portfele kryptowalut to wirtualna przestrzeń, w której możesz przechowywać swój kapitał. Nie da się jednak pilnować go jak fizycznie istniejącego portfela, dlatego warto wybrać takie oprogramowanie, które zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się, jakie portfele stacjonarne są godne polecenia.

Portfele kryptowalut – podstawowe informacje

Portfele kryptowalut to rozwiązanie, które było odpowiedzią na oczekiwania użytkowników internetowych transakcji. Działając na giełdach w sieci musimy mieć świadomość, że odpowiednie zabezpieczenie naszego kapitału jest podstawą do uzyskania optymalnych zysków. Wszelkie zalety kryptowalut, m.in. fakt, że transakcje odbywają się bez pośrednictwa banków czy innych instytucji finansowych wiąże się też z ryzykiem braku kontroli nad tym, w jaki sposób są one rzeczywiście przeprowadzane. To w jaki sposób będą zabezpieczone nasze pieniądze, zależy tylko i wyłącznie od nas. Portfele są dobrą opcją na przechowywanie aktywów, ponieważ większość z nich zapewnia dość solidne zabezpieczenia.

Portfele kryptowalut – rodzaje portfeli

Portfele kryptowalut zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to portfele zimne. Są to osobne urządzenia, które nie mają podłączenia do Internetu. Korzystanie z nich przez to może nie jest tak komfortowe, ale za to bardzo bezpieczne. Ważne jest, aby kupować je bezpośrednio u producenta, co pozwala nam uniknąć ryzyka ingerencji innych osób w strukturę oprogramowania. Drugi rodzaj portfeli to portfele gorące. Są one bardzo przyjemne w użytkowaniu, ponieważ istnieją one w formie oprogramowania, które instalujemy na naszych komputerach lub telefonach. Oczywiście, podłączenie do Internetu naszego portfela wiąże się z ryzykiem ze strony hakerów, ale jeśli wybierzemy odpowiednio zabezpieczony portfel i będziemy z niego mądrze korzystać, to nic takiego nam nie grozi. Portfele gorące to także rozwiązanie dużo tańsze.

Portfele kryptowalut – bezpieczeństwo

Jeśli zdecydujemy się już na instalacje portfela stacjonarnego, czyli takiego którego możemy używać wyłącznie na komputerze, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z jakich zabezpieczeń należy korzystać. Absolutną podstawą jest klucz. Klucz to prywatne hasło, które umożliwia nam skorzystanie z portfela. Musimy pamiętać, że klucz powinien zostać wygenerowany w środowisku offline oraz że tylko my możemy mieć do niego dostęp. Najlepiej sprawdzają się klucze, które mają minimum 30 znaków. Drugim rodzajem zabezpieczeń jest tworzenie kopii zapasowej, która sprawi, że nasze środki będą bezpieczne nawet w wypadku jakiejkolwiek awarii oprogramowania. Istotne jest także odpowiednie skonfigurowanie systemów operacyjnych na naszym komputerze. Z pewnością nie zaszkodzi również zaszyfrowanie dysku, na którym zamierzamy przechowywać nasze środki.

Portfele kryptowalut – ceny

Jak już wspominaliśmy, portfele ciepłe są rozwiązaniem tańszym od zimnych. Osobne urządzenie, które będzie portfelem dla naszych kryptowalut rzeczywiście zapewnia spore bezpieczeństwo, ale równocześnie wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Portfele, które instalujemy na naszych komputerach to rozwiązanie dużo wygodniejsze pod tym względem, że jest darmowe. Oprogramowanie możemy ściągnąć z Internetu nie płacąc przy tym ani złotówki.

Portfele kryptowalut – jakie portfele stacjonarne warto polecać?

Wybór wśród portfeli stacjonarnych jest całkiem spory, ale warto dobrze przemyśleć naszą decyzję w tym temacie. Jednym z wyznaczników dobrego portfela jest zaufanie innych użytkowników, którzy mają większe doświadczenie na tym polu. Sprawdźmy, które z portfeli stacjonarnych cieszą się największą popularnością:

1. Bitcoin Core – oryginalne oprogramowanie Bitcoina, jego zaletą jest na pewno fakt, że jest to portfel pełny, czyli taki, który w całości trzymany jest na naszym dysku twardym, wadą tego rozwiązania jest niestety to, że zajmuje sporo miejsca na komputerze.

2. Armory – jeden z bardziej rozbudowanych portfeli, przyda się przy większym stopniu zaawansowania użytkownika, również występuje on w wersji pełnej.

3. Electrum – najczęściej polecany portfel jest bardzo szybki i lekki, może on stanowić dodatkowe wsparcie dla portfeli sprzętowych, sprawdza się zarówna dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.