Jak powszechnie wiadomo nic i nikt nie jest doskonały w związku z powyższym nawet portfele sprzętowe mogą  być obarczone błędem. Trezor, czyli właśnie jeden z nich znalazł się obecnie pod lupą. Nie należy jednak panikować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o samym błędzie oraz o tym jak należycie zadbać o bezpieczeństwo zgromadzonych środków to zapraszamy do lektury.

Błąd w portfelach sprzętowych Trezor

Portfele sprzętowe były zazwyczaj postrzegane w kategoriach najbezpieczniejszego rozwiązania dedykowanego do przechowywania walut cyfrowych. W gronie tych cieszących się zarówno największą popularnością, jak i bezpieczeństwem znalazł się wspomniany wcześniej Trezor. Niestety okazało się się że i on nie jest rozwiązaniem doskonałym, gdyż posiada pewne wady. Kraken Security Labs obwieściło właśnie, że w zabezpieczeniach portfeli sprzętowych  tegoż producenta znalazły się poważne luki i niedociągnięcia.

Zhakuj portfel kryptowalut GK8 i wygraj 250 tysięcy dolarów

Cyberprzęstępcy potrzebują zaledwie 15 minut fizycznego dostępu do portfela sprzętowego wspomnianego producenta, aby umiejętnie wykorzystać istniejącą usterkę i pozyskać w ten sposób akces do zakodowanego seedu. Dotyczy to w szczególności modeli Trezor One i Trezor T. Najgorsze w tej w tym wszystkim jest to, że producent wspomnianych portfeli sprzętowych od momentu ich zaprojektowania był w pełni świadomy faktu ich podatności na ewentualne zewnętrzne ingerencje.

Pan Nick Percoco, czyli dyrektor do spraw bezpieczeństwa w Kraken Security Labs wyjaśnia jednak użytkownikom, że wykryty błąd jest obecny w samy sprzęcie. W związku z czym nie można go wyeliminować na skutek aktualizacji. W celu skutecznego rozwiązania tegoż problemu, producent musiałby wprowadzić na rynek zupełnie nowe urządzenia.

Portfel Phoenix – Portfel Bitcoina dla zwykłego Kowalskiego

W jaki więc sposób użytkownicy portfeli sprzętowych mogą zagwarantować bezpieczeństwo zgromadzonym walutom cyfrowym?

Jeśli którakolwiek z czytających ten artykuł osób jest w posiadaniu portfela sprzętowego marki Trezor w modelu Trezor One lub Trezor T, to czym prędzej zaleca się jej skorzystanie z dostępnej opcji utworzenia dodatkowego hasła. Ma ona za zadanie zagwarantowanie bezpieczeństwa walutom cyfrowym przechowywanym w portfelu sprzętowym wspomnianego producenta (BIP39). Producent Trezor One i Trezor T jest zdania, że użytkownicy są odporni i zabezpieczeni przed ewentualnymi atakami opisanymi przez Kraken Security Labs. Oczywiście pod warunkiem, że korzystają z funkcji utworzenia dodatkowego hasła.

Kradzież kryptowalut przy pomocy Telegramu przez Lazarus

Pozwolimy sobie podkreślić również fakt, że nie należy osobom trzecim zezwalać na fizyczny dostęp do swojego urządzenia. Producent Trezor One i Trezor T nadmienia jeszcze, że ryzyko w przypadku przejęcia na skutek opisanego sposób zgromadzonych walut cyfrowych mieści się w przedziale od 6 do 9%. Być może dla niektórych jest ono znikome. Dla tych, którzy wolą jednak dmuchać na zimne gorąco polecamy  skorzystanie z utworzenie dodatkowego hasła oraz zabezpieczenie swojego sprzętu przed dostępem obcych użytkowników i osób postronych.