Na początku 2019 roku firma Ledger zapowiedziała swój najnowszy produkt. Ledger nano X to kolejny sprzętowy portfel kryptowalut. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania twórcy urządzania zdecydowali się tym razem

Ledger nano X – instrukcja użytkownika

Sprzętowe portfele kryptowalut cieszą się dużym zainteresowaniem inwestujących na wirtualnej giełdzie. Specyfika internetowych transakcji wiąże się z dużym zagrożeniem ze strony hakerów, dlatego wszelkie rozwiązania, które wzmacniają bezpieczeństwo są pożądane. Umieszczenie portfela na osobnym urządzeniu gwarantuje maksymalnym poziom zabezpieczeń. Firma Ledger nie spoczywa jednak na laurach, tylko coraz bardziej udoskonala swój sprzęt.

Nowość – Ledger nano X przede wszystkim cechuje się wykorzystaniem technologii Bluetooth, co pozwoli na połączenie sprzętu nie tylko z laptopem, ale też ze smartfonem. Innowacją jest również wbudowany w portfel akumulator, który pozwala na bardziej mobilne użytkowanie. Pod względem posługiwania się urządzeniem firma Ledger znów stawia na prostotę. Portfel jest niewielki. Można go swobodnie przyczepić do naszych kluczy, co ułatwia producent przesyłając w zestawie odpowiednią zawieszkę. Standardowo w pudełku znajdziemy też instrukcję obsługi oraz karty do tworzenia kopii zapasowych. Ledger nano X jest większy od swojego poprzednika Ladgera nano S.

Dzięki temu wyświetlacz portfela również zyskał na rozmiarze. Przyciski, które w poprzedniej wersji znajdują się na górze urządzenia, tym razem zostały umiejscowione w panelu głównym. Urządzenie nadal można bez problemu podłączyć do komputera za pomocą kabla USB. Pierwszym krokiem użytkowania jest konfiguracja sprzętu. Proces ten również został ułatwiony. Teraz wystarczy włączyć urządzenie – przez 3 sekundy przytrzymujemy lewy przycisk i pobrać Ledger Live ze strony producenta. Listę menu urządzenia przewijamy prawym lub lewym przyciskiem, a jeśli zdecydujemy się wybrać jakiś element – naciskamy oba równocześnie.

Konfiguracji portfela dokonujemy głównie za pośrednictwem Ledger Live. Na początkowym etapie istnieje tam możliwość importowania danych z wcześniejszego modelu portfela, jeśli taki posiadaliśmy. W kolejnych krokach ustalamy pin i tworzymy kopię zapasową. Jeśli wszystkie te procesy zakończą się powodzeniem, możemy przejść do pierwszych transakcji za pomocą portfela.

Ledger nano X – jakie kryptowaluty obsługuje?

Już w przypadku Ledgera nano S lista kompatybilnych kryptowalut była pokaźna, nie inaczej jest w temacie jego następcy. Nawet, jeśli korzystamy z mniej popularnych walut, na 99% znajdziemy je na liście tych, które obsługuje Ladger nano X. Oczywiście, portfel bazuje na tych kryptowalutach, które są najbardziej popularne, m.in. Bitcoin, Ethereum, Litecoin.

Ledger nano X – aplikacja

Ledger Live – oprogramowanie twórców portfela miało swoją premierę prawie równocześnie z Ledgerem nano X. Aplikacja pozwala na sprawdzanie stanu portfela i inicjowanie transakcji. Nowością portfela z 2019 roku jest na pewno fakt, że może on równocześnie przechowywać aż 100 aplikacji, w czasie, gdy poprzedni model ograniczał się do zaledwie 4. Jest to duże ułatwienie dla tych, którzy inwestują swoje aktywa za pośrednictwem różnych programów.

Ledger nano X – opinie użytkowników

Firma Ledger inwestującym w kryptowaluty może kojarzyć się z solidnością i dbaniem o bezpieczeństwo. Każdym kolejnym udogodnieniem producent umacnia swoją pozycję na rynku. Nie inaczej jest w wypadku Ledgera nano X. Jest on na tyle intuicyjny, że nadaje się dla początkujących użytkowników, ale dzięki swoim szerokim możliwościom sprawdza się też dla tych, którzy posiadają już znaczną wiedzę na temat kryptowalut. Możliwość operowania sprzętem za pomocą smartfona, to również ceniona przez użytkowników zaleta.

Ledger nano X – gdzie kupić

Portfel można zamówić przez stronę producenta i to z pewnością jest najbezpieczniejsze rozwiązanie. Istnieje również opcja zakupu za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów.