Portfele sprzętowe dla kryptowalut cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki temu, że funkcjonują jako osobne urządzenia zapewniają naszym aktywom maksimum bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Ledger nano S. Sprawdźmy, z czego wynika popularność tego portfela.

Ledger nano S – instrukcja użytkownika

Ledger nano S wyglądem przypominam zwykłego pen drivea. Składa się on raptem z wyświetlacza i dwóch przycisków. Już sama budowa wskazuje nam, że jego użytkowanie nie może być zbyt skomplikowane. Przy pierwszym podłączeniu, sprzęt poprosi nas o sporządzenie zabezpieczenia w postaci listy 24 słów. W razie ewentualnej kradzieży sprzętu, to dzięki tej liście będziemy mogli odzyskać nasze pieniądze zgromadzone w portfelu.

Zestaw, który dostarcza nam producent, oprócz urządzenia, składa się z kabla USB, za pomocą którego podłączamy nasz portfel do komputera, oraz instrukcji obsługi w języki angielski. Na wyświetlaczu, w momencie pierwszego podłączenia, również znajdziemy wskazówki, jak powinniśmy używać dwóch przycisków znajdujących się na górze Ledgera. Po konfiguracji urządzenia musimy jeszcze zainstalować aplikację, która będzie z nim kompatybilna.

Dobrą opcją będzie na pewno Ledger Live, którą możemy pobrać ze strony producenta. Po dodaniu w aplikacji i uwierzytelnienia naszego Ledgera nano S możemy nareszcie przejść do pierwszych transakcji.

Ledger nano S – jakie kryptowaluty możemy na nim gromadzić?

Omawiając tę kwestię dostrzeżemy już, dlaczego Ledger nano S jest tak popularny wśród inwestorów na rynku kryptowalut. Używając go, możemy przeprowadzać transakcje na bardzo długiej liście walut. Zaliczają się do nich oczywiście te najbardziej rozpoznawalne, czyli Bitcoin, Ethereum czy Dash, ale też wiele kryptowalut, których nazw możemy nawet nie kojarzyć. Opcji jest naprawdę bardzo dużo – zliczono, że portfel obsługuje ponad 1100 kryptowalut.

Ledger nano S – aplikacja

Ledger nano S, jak już wspominaliśmy, do pełni działania potrzebuje odpowiedniej aplikacji. Jeśli zdecydujecie się zainstalować Ledger Live, na pewno nie będziecie żałować. Nie jest to jednak jedyny możliwy wybór. Lista kompatybilnych aplikacji do Ledgera znów jest dość pokaźna. Warto zwrócić na niej uwagę na dwie nazwy – Electrum oraz Mycelium.

Są to aplikacje bardzo cenione przez użytkowników głównie dzięki przyjaznemu interfejsowi. Sprawdzą się one genialne, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kryptowalutami. Ich zaletą jest też na pewno to, że można je pobrać całkowicie za darmo jako aplikacje Google Chrome.

Ledger nano S – opinie użytkowników

Wybierając portfel kryptowalut nie można pominąć wcześniejszego badania opinii na jego temat. Jeśli będziecie chcieli poczytać o tych, które dotyczą Ledgera nano S, będziecie zaskoczeni, jak bardzo są pozytywne. Użytkownicy portfela podkreślają nie tylko jego funkcjonalność i prostotę obsługi, ale też to, co w kwestii portfeli liczy się najbardziej, czyli dbałość o bezpieczeństwo. Lista 24 słów, które należy sporządzić na początku, to zaledwie jedna z wielu procedur bezpieczeństwa.

Oprogramowanie Ledgera zapewnia ochronę przed jakimikolwiek manipulacjami ze strony osób trzecich. Jedną z metod stosowanych w portfelu jest “smartchip”, który jest ekstremalnie trudny do zhakowania. Zabezpieczenia tego używają m.in. banki tworząc kardy kredytowe. Innym rozwiązaniem jest BOLOS autorski system twórców Ledgera nano S, który blokuje ewentualne zagrożenia za strony aplikacji, z którymi łączymy nasz portfel.

Bezpieczeństwo urządzenia potwierdzają międzynarodowe certyfikaty. Ważny jest też fakt, że sprzęt jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi naszych komputerów – od Windowsa, przez Maca, do Linuxa.

Ledger nano S – gdzie kupić

Złota zasada zakupu wszystkich portfeli sprzętowych, nie tylko Ledgera nano S, – kupujmy wyłącznie u producenta lub u sprzedawców przez niego autoryzowanych. Nawet, jeśli wypatrzycie gdzieś cenową okazję, nie powinniście kupować sprzętu z niesprawdzonego źródła, jeśli zależy wam, by wasze aktywa były bezpieczne.