W lutym 2019 roku do sprzedaży trafił pierwszy polski portfel sprzętowy. Urządzenie bazuje na smatfonie – Samsung J3, który posiada autorski system operacyjny Hodler OS. Sprawdźmy, jak polski paten sprawdza się w praktyce.

Hodler Pro – podstawowe informacje

Portfel został przygotowany przez polskich programistów, którzy współpracują z estońską firmą HOLDER.TECH. Wcześniej firma zasłynęła z dostarczenia darmowej aplikacji do obsługi wirtualnych walut. Aplikacja ta została wykorzystana również w nowym produkcie firmy. Oprócz niej komplet tworzy jeszcze oprogramowanie smartfona Samsung J3 oraz system operacyjny Hodler OS. Jak widać nie jest to klasyczny portfel sprzętowy, ponieważ nie wymaga już połączenia z innym smartfonem czy komputerem. Można się nim posługiwać całkowicie mobilnie. Jest przede wszystkim wygodny i funkcjonalny, ale przy tym i bezpieczny.

Hodler Pro – instrukcja użytkownika

Użytkowanie portfela jest bardzo proste, ponieważ wykorzystuje schematy, które znamy z własnych smartfonów. Podstawową kwestią jest zaznajomienie się z aplikacją, która będzie obsługiwała nasze transakcje. HODLER Open Source Multi-Asset Wallet to oprogramowanie, które funkcjonuje także indywidualnie, bez konieczności zakupu smartfona. Można za darmo pobrać je i zainstalować na własnym sprzęcie.

Aplikacja jest kompatybilna z Windowsem i Androidem. Jeśli korzystanie z aplikacji przypadnie nam do gustu, warto rozważyć kupno Hodlera Pro. Czym on różni się od naszego prywatnego smatfona, na którym możemy zainstalować aplikację twórców? Kluczowy jest ich autorski system operacyjny. To on zapewnia izolację portfela od innych aplikacji zainstalowanych na telefonie, a co za tym idzie gwarantuje znacznie większy poziom bezpieczeństwa.

Poza tym urządzenie skonfigurowane jest w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć dostęp do sieci. Do połączenia z internetem dochodzi wyłącznie w momencie użycia portfela, tymczasem zwykłe smartfony często padają łatwym łupem hakerów.

Hodler Pro – jakie kryptowaluty obsługuje?

Holder Pro na ten moment nie może pochwalić się jeszcze tak pokaźną listą obsługiwanych walut, jak choćby portfele sprzętowe firmy Ledger, ale jest on kompatybilny ze wszystkimi najważniejszymi kryptowalutami. Jest to osiem najbardziej popularnych walut – z Bitcoin, Litecoin i Dashem na czele, oraz sporo tokenów ERC 20.

Hodler Pro – opinie użytkowników

Hodler Pro bazuje na opiniach, które użytkownicy zdążyli wyrobić sobie na temat aplikacji HODLER Open Source Multi-Asset Wallet, którą stworzyła ta sama firma. W przypadku smartfona oceny skupiają się głównie na zabezpieczeniach, które gwarantuje portfel. Hodler Pro wymaga stworzenia kopii zapasowej, którą zabezpiecza lista 24 słów. Dzięki temu rozwiązaniu adresy, na których przechowywane są nasze środki będą mogły zostać odtworzone w przyszłości, jeśli zajdzie taka konieczność.

Twórcy oprogramowania dużo uwagi poświęcili także zapewnieniu prywatności transakcji – każda kolejna operacja zostaje przyjęta na nowy adres. Z praktycznego punktu widzenia, wielką zaletą jest również możliwość sprawnej obsługi kilku profili w ramach jednego urządzenia. Oprogramowanie obsługuje najpopularniejsze z dostępnych formatów adresów – Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin.

Warto podkreślić, że twórcy mają równie ambitne plany na przyszłość, które mogą zaciekawić inwestujących na wirtualnych giełdach. W swoich kolejnych projektach skupiają się m.in. na zapewnieniu większego poziomu bezpieczeństwa procedur wymiany walut, popularyzacji giełd zdecentralizowanych, które zapewniają maksimum prywatności oraz tworzeniu platform zapewniających różne usługi związane z kryptowalutami, np. pożyczki.

Hodler Pro – gdzie kupić?

Obecnie w zestaw Hodler Pro można zaopatrzyć się na stronie producenta – cena obejmuje smartfon oraz niezbędne oprogramowanie. Istnieje również możliwość oddzielnego nabycia aplikacji oraz systemu operacyjnego, który samodzielnie można zainstalować na własnym smartfonie Samsungu J3.