Lista przedstawiona na stronie CoinMArketCap, która jest serwisem śledzącym kapitalizację aktywów cyfrowych, zawiera aż 300 giełd kryptowalut. Polski BitBay uplasował się na 24 miejscu tego globalnego rankingu. Oznacza to, że ta polska platforma uważana jest za najlepszą krajową giełdę walut cyfrowych i może się szczycić przynależnością do czołówki giełd europejskich i światowych.

Niedawno też CoinMarketCap wprowadził nowy system klasyfikacji platform stworzonych do handlu kryptowalutą nazwaną Web Traffic Factor. Spowodowane jest to problemami z umieszczaniem poszczególnych giełd w rankingu zgodnie z raportowanym wolumenem, który niestety często jest mocno zawyżony.

Czym jest Web Traffic Factor?

Serwis CoinMarketCap zmienił dotychczasowe zasady rankingowania z uwagi na wcześniejsze dosyć mylące szeregowanie. Zauważono, że zadawanie pytań giełdom o ilość użytkowników aktywnie korzystających z danej platformy jest nieadekwatne i właśnie mylące. Może tak być ponieważ niektóre podmioty, które pompowały swój wolumen mógłby pokusić się na zrobienie tego samego z danymi dotyczącymi ich klientów. Nowym czynnikiem rankingowania CoinMarketCap będzie od teraz ilość odwiedzin danej strony giełdowej. Oprócz powyższego czynnika CMC będzie brał pod uwagę dane przekazywane przez serwisy zajmujące się śledzeniem ruchu na stronach, między innymi Alexa, SimilarWeb czy Ahrefs.

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich czynników, które będą brane pod uwagę podczas oceniania danej platformy:

  • 20% oceny – wyświetlenia danej strony, czyli liczba wszystkich odsłon zarówno nowych jak i powracających użytkowników;
  • 15% oceny – unikatowi użytkownicy witryny;
  • 10% oceny – współczynnik odrzuceń, oznaczający odsetek użytkowników odwiedzających ale opuszczających stronę po wyświetleniu jednej strony;
  • 5% – czas spędzony przez użytkownika na danej stronie;
  • 25% – ranking oparty na szacowaniach sporządzonych przez serwis Alexa, które biora pod uwagę relatywną siłę danej witryny względem innych, podobnych stron internetowych;
  • 25% – słowa kluczowe używane dzięki którym dana giełda pozycjonowana jest w wyszukiwarkach. Będą tu oceniane wybrane frazy kluczowe: „giełda kryptowalut”, „trading kryptowalut” czy też „giełda bitcoin”.

Powyższe kryteria pozwolą na ocenę danej giełdy w skali od 0 do 1000 punktów. Giełda znajdująca się na pierwszym miejscu rankingu otrzyma 1000 punktów, reszta platform relatywnie porównana będzie do tej zajmującej miejsce najwyższe.

BitBay oceniony przez CMC jako najlepsza polska giełda kryptowalut

Podium najnowszego rankingu zajmują giełdy międzynarodowe, zajmujące się świadczeniem usług głownie na rynkach azjatyckich i amerykańskich. Kolejne są to Binance, Coinbase Pro oraz BitMex. Najlepsza polską giełda uwzględniona przez CMC jest BitBay, który uplasował się na 24 miejscu rankingu. Jest to niebywałe osiągnięcie na skale międzynarodową, za które należą się ogromne gratulacje całemu zespołowi platformy BitBay. Gratulacje!