Na początku Libra miała ruszyć w połowie obecnego, 2020 roku. Nie udało się jednak doprowadzić do tej premiery w planowanym wstępnie terminie. Wiele jednak wskazuje na to, że najpopularniejszy serwis społecznościowy doprowadzi do startu kryptowaluty już w styczniu 2021 roku.

Czas na Librę

Zgodnie z nowymi planami, cyfrowa waluta Facebooka ma zacząć działać z początkiem nowego roku, czyli w styczniu. Na razie jednak będzie to ograniczone działanie. Tak przynajmniej informuje Financial Times zgodnie ze zdaniem osób pracujących nad tą kryptowalutą.

Według Stowarzyszenia Libra ma zostać wypuszczona tylko jedna moneta zgodna jeden do jednego z amerykańskim dolarem. Plany jednak rozszerzają steblecoiny do tworzenia serii. W styczniu przyjdzie czas zatem na jeden stablecoin oparty na dolarze, a pozostałe wersje i ich terminy nie są jeszcze znane.

Facebook musi czekać na zatwierdzenie oraz otrzymanie licencji systemu płatności przez FINMA, czyli szwajcarskiego regulatora. Zgodnie z przypuszczeniem licencja ma zostać otrzymana w styczniu.

Raport Financial Times sugeruje, że z cyfrowej waluty Libra mogą chętnie korzystać takie firmy, jak Spotify czy Uber.

Libra i problemy tej cyfrowej waluty

Początek projektu Libra sięga czerwca 2019 roku. Wtedy został oficjalnie ogłoszony. Wstępne plany tej cyfrowej waluty sugerowały, że celem jest uruchomienie tokena wspieranego przez koszyk walut fiducjarnych. To między innymi takie waluty, jak amerykański dolar, funt brytyjski czy euro.

2020 rok zweryfikował jednak te plany i zmusił przez presję regulacyjną na odrzucenie przez projekt Stowarzyszenia Libra planów związanych z połączeniem tokena z różnymi walutami fiducjarnymi wymienionymi powyżej.

Organy regulacyjne, a głównie ich część położona w Europie, nie wyraziła zgody na projekt Facebooka. Swoje obawy argumentowali tym, że Libra może przyczynić się do prania brudnych pieniędzy oraz naruszyć stabilność finansową. To zniechęciło takich graczy, jak PayPal czy eBay, którzy opuścili projekt.

Znajdź więcej informacji na vouchercbd.com