Badająca aktywność sieci Bitcoina firma Glassnode zauważyła jej znacznie zwiększoną aktywność. Wszystko w zachowaniach inwestorów wskazuje na to, że przygotowują się oni na halving najstarszej kryptowaluty świata, który ma mieć miejsce już jutro, czyli 12 maja 2020 roku. Ostatnio tak duży ruch w sieci obserwowany był niemalże dwa i pół roku wcześniej, gdy Bitcoin kosztował niemal 20 000 USD, a więc u szczytu bańki spekulacyjnej.

Aktywność sieci Bitcoina znacznie wzrasta

Cała, ogólna aktywność w sieci BTC jest już ogólnie bardzo wysoka, ale ostatnio jeszcze dodatkowo wzrasta, zapewne w ramach pewnego rodzaju przygotowań do trzeciego w historii halvingu kryptowaluty, a który ma nastąpić 12 maja 2020 roku, a wiec już jutro. Z analizy sieci wynika, że aktywowało się znacznie wiele adresów, których aktywność w ciągu ostatnich lat była niewielka. Ich właściciele wzmogli zarówno korzystanie i przesył cyfrowych monet, jak i je zakupują i odbierają i dzieje się to na skalę przekraczającą nawet okres bańki na BTC z końca roku 2017.

Firma Glassnode zwróciła na to uwagę w opublikowanym ostatnim tweecie, z którego to właśnie dowiedzieliśmy się, że sieć BTC pod względem aktywności bije wszystkie rekordy:

„Liczba aktywnych podmiotów w sieci Bitcoina jest najwyższa od czasu bańki BTC w 2017 roku.” – czytamy w tweecie.

Glassnode przy tym nie tylko zauważa wzrost aktywności, ale również definiuje w swojej publikacji definiuje podmioty stojące za wzmożonym ruchem. Według nich są to podmioty zdefiniowane jako klaster adresów kontrolowanych przez ten sam organizm sieciowy. Firma Glassnode oszacowało ten stan za pomocą zaawansowanej heurystyki oraz

„Podmioty są zdefiniowane jako klaster adresów, które są kontrolowane przez ten sam podmiot sieciowy i są oszacowane przez firmę Glassnode za pomocą zaawansowanej heurystyki oraz  zastrzeżonych algorytmów klastrowania należących do Glassnode.

Pomiary aktywności sieci BTC

Omówioną powyżej metodę Glassnode stosuje zazwyczaj do pomiaru aktywności właśnie sieci BTC. Gdy w ubiegłym, 2019 roku, cena króla kryptowalut wzrosła do 14 000 USD, firma Glassnode odnotowała największą w historii liczbę podmiotów aktywnych, ale obecnie, pomimo faktu, że cena bitcoina jest znacznie niższa i nie sięga nawet 9000 USD (11.05. 2020 roku, godzina 9:56 – 8682.81 USD), wartość aktywności została przekroczona. Obecna aktywność jest już na poziomie z roku 2017, gdy Bitcoin kosztował blisko 20 000 USD.

Ponadto firma Glassnode informuje także o tym, że wzrosła liczba adresów aktywnych i obecnie wynosi 937 904. Aktywność sieci jest najwyższa w historii, ale jednak jeszcze nie liczba adresów aktywnych, gdyż ich szczyt z roku 2018 wykraczał znacznie ponad milion i wynosił w najwyższej wartości 1 190 302.

Warto śledzić aktualny kurs Bitcoina i trzymać rękę na pulsie, a także zaglądać do kursów innych kryptowalut. Można też zainwestować w BTC, gdyż jest to już chyba ostatni moment przed nadchodzącym trzecim halvingiem tej kryptowaluty.