Botcoin’y, podobnie jak waluta realna, mają swoje portfele. Z tym że zamiast fizycznego przechowywania kryptowaluty wewnątrz takiego portfelu, trzyma się w nim jedynie klucz prywatny dający dostęp do blockchain’a. Wszystkie transakcje w kryptowalutach zapisywane są w blokach łańcuchowych, a dzięki odpowiedniemu kluczowi uzyskuje się dostęp do konkretnych transakcji w tej zdecentralizowanej sieci.

Rodzaje portfeli

Powszechnie przyjmuje się, że istnieją cztery podstawowe rodzaje portfeli do przechowywania kluczy prywatnych do kryptowalut: sprzętowe, programowe, papierowe oraz dedykowane giełdy. Wybór odpowiedniego portfela to kwestia bardzo istotna, gdyż zależy od niej bezpieczne przechowywanie kryptowaluty i prywatny dostęp do niej. Wymienione portfele różnią się między sobą wieloma detalami, jednak przy używaniu dowolnego z nich zachować należy podstawowe środki bezpieczeństwa, takie jak nieudostępnianie nikomu hasła.

Zakładamy mobilny portfel od Bitcoina – Jak to zrobić?

Portfel papierowy

Jest to portfel uważany za najbezpieczniejszy, gdyż klucz zapisany na kartce papieru jest całkowicie odłączony od Internetu. Jest to też chyba najtańszy wybór, gdyż do jego stworzenia wystarczy kartka papieru i kilka plików, które pozwolą ułożyć klucz. Wykonać go należy na komputerze offline, oczywiście w pełni odwirusowanym.

Przechowywanie kryptowalut na giełdach

Ten z kolei sposób przechowywania cyfrowych pieniędzy jest chyba najmniej bezpieczny, a to z powodu kilku czynników. Na dedykowanej giełdzie czy innym serwisie klucz prywatny udostępnia się osobie trzeciej. Złamana jest więc automatycznie podstawowa zasada bezpiecznego używania portfela. Ponadto giełda taka może zbankrutować jak miało to miejsce w wypadku Bitmarket, a wtedy traci się dostęp do własnych bitcoin’ów. Lepiej wybrać giełdy zdecentralizowane, choć te są mniej wydajne. Istnieją także giełdy typu non-custodial.

Atak na portfele użytkowników kryptowalut

Portfel programowy

Portfel programowy to nic innego jak specjalne oprogramowanie służące do przechowywania klucza prywatnego. Program taki można pobrać na komputer lub telefon w formie aplikacji. Jest to rozwiązanie wygodne o tyle, że praktycznie przez cały czas ma się przy sobie taki portfel. Jego trwałość jest identyczna jak trwałość smartfona, dlatego należy uważać na ewentualne zniszczenie telefonu.

Portfel sprzętowy 

Istnieją specjalnie stworzone do przechowywania bitcoin’ów i innych kryptowalut urządzenia. Działają one nieco podobnie do pendrive’u, przy czym posiadają o wiele więcej funkcji. Są bezpieczne i łatwe w użyciu. Wystarczy podłączyć je do komputera za pomocą USB i wpisać PIN, a urządzenie takie samo przesyła klucz prywatny. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ciąg słów podany przez urządzenie po pierwszym uruchomieniu.

To opcja pozwalająca na przywrócenie portfela i odzyskanie środków. Dodatkowo portfele sprzętowe mogą łączyć się z innymi portfelami kryptowalut takimi, jak na przykład popularny MyEtherWallet. Wadą tego typu rozwiązania jest wysoka cena portfeli sprzętowych. Urządzenia takie trzeba też przy sobie nosić, aby mieć dostęp do swoich bitcoin’ów. Jednak rozmiary większości z proponowanych na rynku sprzętów są niewielkie.

Wzrost liczby portfeli na kryptowaluty w 2019 roku

Najpopularniejsze marki portfeli sprzętowych to Trezor i Ledger. Obie firmy oferują modele starsze Trezor One i Ledger Nano S oraz nowsze Trezor Model T i Ledger Nano X, uzupełnione o dodatkowe technologiczne rozwiązania takie jak ekran dotykowy czy wejście na USB-C. Ledger dostępny jest także w wersji premium Ledger Blue.

Sprawdź więcej: Kryptowaluty Anglia