Inwestycja na rynku kryptowalut, podobnie jak w innych, standardowych przypadkach nie jest łatwa. Początkujący inwestor musi zmierzyć się z wieloma kwestiami i zagadnieniami, aby móc skutecznie zainwestować swoje środki. Podpowiadamy, jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z Bitcoinem.

Polacy coraz częściej rezygnują ze zbierania pieniędzy “do skarpety” na rzecz pomnażania swojego kapitału. Jednym z możliwych sposobów są kryptowaluty. Dlatego zarówno milenialsi, jak i starsze stażem osoby z chęcią korzystają z możliwości inwestowania w bitcoina. Powstaje więc pytanie, jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik początkującego inwestora, który prawdopodobnie zachęci Cię do ulokowania choć niewielkiej części swojego kapitału na rynku kryptowalut. 

Czym jest bitcoin?

Zacznijmy od podstaw. Dlaczego bitcoin i inne podobne waluty są takie atrakcyjne? Powodów jest kilka, jednak najważniejszym z nich jest fakt, że bitcoin to waluta cyfrowa, która jest oderwana od kontroli banków centralnych i nie podlega zmianom polityki pieniężnej. Oznacza to, że funkcjonuje całkowicie poza systemem pieniężnym i nie jest zależna od wahań walut tradycyjnych. Jest to jego autut i wada jednocześnie, ponieważ przez to nie można z całkowitą precyzją przewidzieć spadków i zysków na rynku waluty cyfrowej. Oznacza to, że inwestycja w bitcoin to tak naprawdę spekulacja, choć istnieje kilka czynników, które należy brać pod uwagę. Bitcoin i każda inna kryptowaluta oparta jest na dwóch mechanizmach – blockchain i mining. Pierwsza z nich to tzw. “cyfrowa księga główna”, gdzie zapisane są wszystkie transakcje waluty. Druga natomiast to tzw. “wykopywanie” czyli sposób, w jaki powstaje nowa jednostka kryptowaluty. 

Na czym polega inwestowanie w kryptowaluty? 

Pierwszy zakup cyfrowej waluty może być stresujący, zwykle początkujący inwestor nie wie gdzie dokonać go najlepiej. Metod jest wiele, a to którą wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie i tego, jaki chcesz osiągnąć efekt. Mimo to zalecanym jest, aby na początku nie szaleć i skorzystać z pewnego rozwiązania. 

Miejsca w których można kupić kryptowaluty:

  • kantor kryptowalut – nazwa jest całkiem trafna, wszak tradycyjne waluty również wymienia się w kantorach. Toteż w Internecie powstało wiele miejsc, w których w taki sam sposób można kupić lub sprzedać walutę wirtualną. Każdy kantor ustala swój kurs waluty, toteż najkorzystniej będzie kupić walutę tanio, a sprzedać w innym miejscu – drożej. Zakupy w kantorze to rozwiązanie odpowiednie na start, po to aby zobaczyć jak wygląda mechanizm inwestycyjny;
  • giełda kryptowalut – ten sposób jest już trochę bardziej zaawansowany. Na giełdzie zaczyna się zabawa. Tutaj można kupić bitcoiny w najkorzystniejszych cenach, większość inwestorów korzysta właśnie z tego sposobu. Na giełdach zazwyczaj przed przystąpieniem do transakcji należy zweryfikować swoje konto;
  • Zakup kryptpowaluty z konta debetowego – niektóre banki i inne instytucje finansowe umożliwiają wymianę środków bezpośrednio na koncie, działa to podobnie do kantora, jednak umożliwia trzymanie cyberwaluty w swoim portfelu razem z innymi tradycyjnymi walutami.

Więcej sposobów i metod na zakup Bitcoina i innych kryptowalut znajdziesz w poradniku 10 sposobów na zakup Bitcoina.

Świetnie, dokonałeś swojego pierwszego zakupu waluty cyfrowej, ale gdzie masz go przechowywać? Przecież nie ma możliwości otrzymania jego fizycznej wersji. W tym celu utworzono portfel kryptowalut. 

Portfele są czymś bardzo podobnym do standardowego konta debetowego w banku. Oczywiście podlegają zabezpieczeniom. Taki portfel można zainstalować na komputerze lub smartfonie i zarządzać swoimi inwestycjami za jego pomocą.

Zasady bezpiecznego inwestowania

Zainteresowały Cię sposoby inwestycji w kryptowaluty? Super, bo faktycznie jest to doskonały sposób na inwestycje, lecz trzeba pamiętać również o bezpieczeństwie. Najważniejszą zasadą każdych inwestycji jest:

Inwestuj tylko tyle pieniędzy ile możesz stracić

To bardzo ważne, żeby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę, nie inwestować całości swoich oszczędności w kryptowaluty, a tym bardziej w jedną walutę. Przede wszystkim dlatego, że ruchy na rynku są ciężkie do przewidzenia, a pomimo doskonałych zabezpieczeń portfeli kryptowalut warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania, w ten sposób uniknie się możliwości wirtualnych kradzieży. 

Kolejną ważną zasadą jest myślenie perspektywiczne. Inwestycje to proces długoterminowy. To, co zainwestujesz teraz, przyniesie Ci dobre efekty w ciągu roku, dwóch, a nawet dziesięciu. Pamiętaj, że Ci, którzy zainwestowali w bitcoina w 2009 roku po 12 latach otrzymali zysk przekraczający 20 000%.

I wreszcie, na zakończenie – dywersyfikuj swoje inwestycje i obserwuj rynek. Niestety inwestycja w kryptowaluty podobnie jak każda inna, jest obarczona ryzykiem, jeśli dokona się jej w złym momencie lub przegapi szansę, dlatego budżet przeznaczony do inwestycji na rynku bitcoina warto dywersyfikować na kilka walut i po obserwacji wahań cenowych lawirować pomiędzy nimi tak, aby realnie uzyskać swój cel inwestycyjny. 

Inwestycje na rynku kryptowalut to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają wolny budżet na ryzyko. Warto jednak mieć na uwadze, żeby korzystać ze sprawdzonych portfeli i kantorów, a także wystrzegać się niepewnych miejsc, w których możesz paść ofiarą oszustwa. Jeśli na początku będziesz ostrożny i nauczysz się jak funkcjonuje rynek cyfrowych walut, z powodzeniem uda Ci się uzyskać bardzo dobre rezultaty finansowe.