Inwestowanie w kryptowaluty cieszy się dużą popularnością już od dobrych kilku lat. Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele różnych cyfrowych walut, najczęściej jednak wciąż wybiera się Bitcoin. Jak je kupować i sprzedawać? O czym należy wiedzieć, gdy chce się inwestować?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która do obiegu została wprowadzona w 2009 roku. Do dziś nie jest wiadome, kto odpowiada za jej stworzenie, czasem mówi się o jednej osobie, czasem o grupie. Faktem jest, że od momentu, w którym się pojawiła, rynek finansowy został kompletnie zrewolucjonizowany. Dziś Bitcoin nierzadko traktowany jest jako jedna z najlepszych form inwestycji, pozwalająca na przypływ dużej gotówki. Oczywiście sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać – aby obracać tą kryptowalutą (i każdą inną), trzeba jeszcze wiedzieć jakimi mechanizmami się kieruje.

Bitcoin, jego kupowanie i sprzedaż, omawia szeroko KantorBitcoin.pl, gdzie oprócz artykułów poradnikowych, można z powodzeniem rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami. Korzystając z podobnych informacji, można dowiedzieć się krok po kroku, w jaki sposób zacząć inwestować i jakie ma się możliwości. Jak każdy typ inwestycji i tutaj należy uwzględnić pewien poziom ryzyka. Używa się tu scentralizowanej bazy, która zarządza węzłami sieci peer-to-peer. Jest to waluta niezależna od banków centralnych, rządów i innych organizacji. Bitcoin nie zna granic, dzięki czemu transakcji można dokonywać właściwie w dowolnym miejscu na świecie.

Jak kupować Bitcoin?

Zakup kryptowalut może odbyć się na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich są kantory, w których można wymieniać realne pieniądze na Bitcoin i odwrotnie. Wszystko oczywiście jest kontrolowane przez system i na podstawie aktualnych kursów. To jeden z prostszych sposobów, choć aby móc z tego korzystać, konieczne jest założenie specjalnego portfela cyfrowego. Jest on niezbędny do tego, by przechowywać cyfrowe waluty i można go przyrównać poniekąd do posiadania konta bankowego. Bitcoin można zakupić także ba giełdach kryptowalut, do czego także konieczne jest założenie specjalnego konta. Coraz więcej pojawia się także stacjonarnych punków, gdzie można handlować cyfrowymi walutami.

Jak sprzedawać Bitcoin?

W zasadzie sprzedaż Bitcoinów odbywa się na tej samej zasadzie, co ich kupowanie. Tu także można skorzystać z kantorów i giełd kryptowalut. Wymienia się wówczas cyfrowe waluty na złotówki, po aktualnym kursie, dzięki czemu na naszym koncie bankowym pojawiają się realne pieniądze. Można też spotkać specjalne bitomaty, czyli bankomaty specjalnie do wypłat kryptowalut. W ten sposób możliwe jest dokonanie odpowiednich transakcji szybko oraz anonimowo, choć aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy internetowo przelać odpowiednią kwotę na podany adres oraz wybrać sposób odbioru gotówki. Następnie wystarczy tylko pójść do wybranego miejsca i wybrać to, co się przelało.

Zalety i wady Bitcoinów

Inwestowanie w kryptowaluty ma sporo zalet – po pierwsze można w ten sposób całkiem sporo zarobić oczywiście, jeżeli wie się jak to zrobić. Mało kto wie, ale za pomocą Bitcoinów można także płacić rachunki, a także płacić w sklepach, pod warunkiem, że przyjmują one płatności w cyfrowych walutach. Nie ma tu też mowy o kosztownych prowizjach, limitach czasowych czy ograniczeniach technologicznych.

Minusem jest fakt, iż cyfrowe waluty mają ograniczenia ilościowe i w obiegu może być ich tylko maksymalnie 21 milionów. Oczywiście trzeba też mimo wszystko uważać i korzystać jedynie ze sprawdzonych stron i serwisów. Inwestowanie wiąże się też z pewnym ryzykiem, co należy mieć na uwadze. Nie zaleca się więc zostawiania bitcoinów na giełdzie, tak samo, jak nie warto ograniczać się tylko do jednego portfela, na przykład tylko giełdowego. Warto oprócz tego mieć też portfel przeglądarkowy.