Google Play jest w swoistym monopolistą w prowadzonej dystrybucji aplikacji na smartfony posiadające system operacyjny w postaci Androida. Za jego pomocą można także “ściągnąć” wiele aplikacji niezwykle pomocnych w codziennym wykorzystywaniu walut cyfrowych. Jak pokazały wydarzenia kilku ostatnich dni jedna z aplikacji ciesząca się naprawdę dużym powodzeniem, a służąca właśnie do obsługi Ethereum została zablokowana. Co dalej z aplikacją Metamask? O tym poniżej.

Aplikacja Metamask została usunięta z Google Play

Decyzją Google aplikacja Metamask zostaje usunięta z Google Play. Użytkownicy o wszystkim dowiadują się od jej twórców za pośrednictwem wiadomości zamieszczonej na łamach Twittera. Google uzasadnia podjętą decyzję powołując się na rzekome złamanie przez portfel wytycznych przeznaczonych dla aplikacji świadczących usługi z zakresu finansowego.

Jak zapewne wielu z Was pamięta wspomniany gigant technologiczny prowadził działania skierowane przeciwko aplikacjom umożliwiającym wydobywanie walut cyfrowych za pomocą urządzeń mobilnych. Aplikacja Metamask próbowała odwoływać się od decyzji podjętej przez Google. Jak na razie nie przyniosły one żadnych rezultatów. Całą historię skomentował jeden z głównych developerów całego projektu, czyli Dan Findlay.

W swojej wypowiedzi przygotowanej dla Cointelegraph oznajmił, że zaistniałe wydarzenia to jedynie niefortunny błąd ze strony recenzentów Google. Który w połączeniu z blokadami mającymi miejsce na platformie YouTube stwarza niepewność co do interakcji w których uczestniczy Google. Dan Findlay ma nadzieję, że społeczność nie zaakceptuje tego typu zachowań ze strony monopolisty.

Czy Google stał się oficjalnym wrogiem decentralizacji?

Nie ucichło jeszcze echo jakim odbił się konflikt mający miejsce między Google i YouTuberami. Wspomniany gigant wziął na swój celownik wiele popularnych kanałów tematycznie poświęconych walutom cyfrowym. Następnie zaczął blokować znaczną część nagrań video nie tylko zamieszczanych, ale także publikowanych przez twórców.

Kolejnym krokiem podjętym przez giganta było ich całkowite usunięcie. Jak łatwo się domyślić cała sytuacja nie przeszła bez echa zarówno w polskiej, jak i światowej branży aktywów cyfrowych. Warto podkreślić fakt, cięgi zebrali że nie tylko naganiacze, ale również kanały zajmującym się wspomnianą wcześniej tematyką szeroko pojętych technologii blockchain.

Zaistniała sytuacja została wielokrotnie skomentowana między innymi przez samego CEO giełdy kryptowalutowej Binance, czyli największego podmiotu zajmującego się obrotem walut cyfrowych. Natomiast Chengpeng Zhao, nazywany również “CZ” odniósł się do akcji podjętych przez YouTube’a w serii zamieszczonych Tweetów.

Jego zdaniem wydarzenia ostatnich tygodni i dni może stanowić swoistą szansę dla stworzenie nowych, zdecentralizowanych mediów  społecznościowych. Jak można się domyślić istnieje obecnie bardzo duży popyt na nie. Nie zmienia to jednak faktu, że Google zawiesił aplikację Metamask. Nie jest to dziennikarska kaczka czy też fikcja, a jedynie realia. Mało tego nikt, ani nic nie może go przed tym powstrzymać.

Zdaniem Chengpeng Zhao, czyli “CZ” to może być odpowiedni moment na to, aby społeczność związana z walutami i aktywami cyfrowymi w dalszym ciągu pozwalała na ataki. Wszystko to po, aby stworzyć nie tylko własną, ale także blockchainową platformę społecznościową. Która będzie charakteryzowała się zarówno decentralizacją, jak i nie będzie poddawała się cenzurze. Społeczność walut cyfrowych stoi w obliczy nie lada wyzwań od spamu zaczynając, przez potencjalne oszustwa kontynuując, na ochronie prywatność kończąc. Fakty są jednak takie, że to już najwyższa pora aby powołać do życia alternatywę.

A Wy jak uważacie? Czy działania podejmowane i prowadzone przez Google i YouTube rzeczywiście przyczynią się do powstania nowej, alternatywnej platformy zrzeszającej społeczność kryptowalutową? Czy nadeszła ku temu odpowiednia chwila?