Giełda Bitfinex wprowadza urządzenie o nazwie Shimmer. Narzędzie to ma wykrywać podejrzaną aktywność na rynku jak i także zapewnić procesowanie bezpieczne transakcji.

Bitfinex poinformował, że jego produkt najnowszy będzie działał w celu zwalczania wszelkich „nadużyć na rynku” oraz promowania „tradingu zdyscyplinowanego” kryptowalutami.

Shimmer stworzony został do wyszukiwania oraz do badania manipulacyjnych praktyk oraz podejrzanych transakcji, które mieć mogą miejsce za pośrednictwem Bitfinex, aby uchronić fundusze traderów.

Jak dokładnie działa Shimmer?

Według giełdy Bitfinex, jeśli narzędzie Shimmer wykryje tylko jakieś nieprawidłowości, to przekaże szczegóły manipulacji domniemanej zespołowi nadzoru Bitfinex. Specjaliści otrzymują mailem podsumowania oraz powiadamiani będą o wszelkich podejrzanych handlowych aktywnościach we wszelkich parach, które oferowane są na giełdzie, co im pozwoli podjąć kolejne kroki.

Zależnie od powagi sytuacji zastosowane zostaną bardzo różne działania. W ten sposób wyjaśnił tę sytuację CTO Bitfinex Paolo Ardoino. Dopowiedział także, że celem tego narzędzia jest również zapewnienie wszystkim bezpiecznych oraz uczciwych rynków. Dlatego też będą zawsze działać w najlepszym interesie całej społeczności Bitfinex.

Czarne chmury nad Bitfinexem

Jedną z największych manipulacyjnych taktyk, które właśnie Shimmer mógłby wykrywać oczywiście jest wash trading. Jest to praktyka, która polega na działaniu użytkowników, którzy zarówno kupują jak i także sprzedają aktywa w celu wprowadzenia w błąd rynku. Narzędzie Shimme miałoby informować wszelkich traderów o skali realnej podaży oraz także popytu, która istnieje dla konkretnego tokena.

Istnieją pewne obawy, że narzędzie Shimmer może być tak zwanym mirażem, biorąc pod uwagę wszelkie powiązania Bitfinex z procesorem płatności dosyć kontrowersyjnym Crypto Capital.

Bitfinex stracił rzekomo ponad tok temu prawie miliard dolarów funduszy. Podobno środki były w posiadaniu Crypto Capital, który uważa, że zajęte zostały przez amerykańskich, polskich oraz portugalskich urzędników.

Czy to nowe narzędzie ograniczy wszelkie nadużycia w tradingu?

Według pozwu z kwietnia ubiegłego roku złożonego przez biuro generalnego prokuratora w Nowym Jorku iFinex – firma, która zarządza zarówno Tetherem jak i także Bitfinexem – miała w sposób nielegalny wykorzystywać wszelkie rezerwy Tether, aby tylko zastąpić osiemset pięćdziesiąt milionów dolarów funduszy, które tak naprawdę należały do użytkowników Bitfinex.

Podczas procesowego przewodu iFinex stwierdził także, że fundusze te zostały zarówno przyjęte jak i także zabezpieczone oraz że firma ta robi dosłownie wszystko, co w jej mocy, aby tylko uwolnić pieniądze.

Prokurator Generalny pozostaje jednak nieprzekonany. Tymczasem firma uważa, że spłaciła w lutym już kolejne sto milionów dolarów pożyczki od Tether. Ciężko jest stwierdzić jednoznacznie kto ma rację w tej całej sytuacji. Być może się już niebawem przekonamy. Czas na pewno pokaże.